Zasady gry w squasha

Podstawowe zasady gry – od czego zacząć

 

Zanim zapoznamy się z podstawowymi zasadami gry w squasha warto rzucić okiem na sprawy techniczne. Gramy na korcie, który może być albo kortem betonowym, albo kortem szklanym. Najczęściej spotykamy takie, których trzy ściany są betonowe (lub płyty) a czwarta (tylna) jest szklana. Powierzchnia kortu przekracza 60 m2, wszystkie ściany biorą udział w grze, linie autowe nie grają, jak na przykład w tenisie.

 

Skrócone zasady gry w squasha

 

Zaczynamy serwisem z pola oznaczonego małym kwadratem – przynajmniej jedna stopa musi się znajdować wewnątrz. Piłka musi zostać zagrana powyżej linii serwisowej (środkowa) na przedniej ścianie, poniżej linii autowej (górna) i odbije się w polu serwisowym (duży kwadrat) przeciwnika, lub zagra on piłkę przed takim odbiciem. Dalej gramy z wyłączeniem linii serwisowej a pole ogranicza dolna linia autowa. Piłka może odbijać się od ścian w dowolnej kolejności, musi jedynie odbić się od ściany frontowej. Odbita piłka nie jest prawidłowa jeśli przed zagraniem odbije się więcej niż raz od podłogi. Piłka która nie trafi w część frontową wyznaczoną przez dolną i górną linię autu również jest nieprawidłowa.

 

Zasady punktowania w squashu

 

Zgodnie z obowiązującymi zasadami sety rozgrywa się do 11 punktów, zwycięstwo co najmniej dwoma punktami, set może się zatem skończyć wynikiem 12-14. Mecze rozgrywa się różnie, najpopularniejszymi formułami są best-of-three, czyli mecz do dwóch wygranych setów (najlepszy z trzech) oraz best-of-five, czyli do trzech wygranych setów (najlepszy z pięciu).

 

Let, stroke, no let – zasady przyznawania

 

Let dotyczy piłki nierozstrzygniętej, zgodnie z zasadami punkt nie zostaje przyznany, a zagrywka jest powtarzana. Taka sytuacja może się zdarzyć np. kiedy przeciwnik uznaje, że zachodzi pewne ryzyko zagrania piłki w swojego przeciwnika. Dla bezpieczeństwa rozgrywki warto w takiej sytuacji zdecydować się na powtórzenie. Stroke to sytuacja, w której przeciwnik ewidentnie przeszkodził nam w oddaniu czystego zagrania, np. zagrał piłkę 'na siebie' kiedy my stoimy za nim gotowi do wykonania uderzenia. Ze względów bezpieczeństwa nie zagrywamy takiej piłki, uznajemy, że zagrywając uderzylibyśmy przeciwnika piłką lub rakietą. No let to najczęściej sytuacje kiedy nasz przeciwnik nie zagrywa twierdząc, że przeszkodzono mu w dojściu do zagrania, ale albo nie miał szans na dojście do piłki, albo celowo szukał kontaktu, który miałby usprawiedliwić brak zagrania.

 

Zasady gry a zdrowy rozsądek

 

Grając rekreacyjnie zwróćmy uwagę na własne bezpieczeństwo. Kort jest zamkniętą przestrzenią, nie zawsze możemy uciec przed pędzącą w naszą stronę rakietą. Wystrzegajmy się sytuacji, w których nasz przeciwnik jest zmuszony, żeby zagrać z ryzykiem uderzenia nas, bo w przeciwnym wypadku będziemy wykłócać się o punkt. Szanujmy przede wszystkim zdrowie, jeśli dochodzi do sytuacji, w której istnieje ryzyko zaczepienia przeciwnika, zagrania w niego lub innego rodzaju kontaktu – przerwijmy grę. Wzięcie leta niejednokrotnie uchroniło nas od „zdobycia” solidnego siniaka. Na kort warto założyć okulary ochronne, które zabezpieczą wzrok. Pamiętajmy, że piłeczka squashowa jest dość ciężka i lata bardzo szybko, trafienie w oko skończy się nieprzyjemną kontuzją. Cieszmy się możliwością uprawiania sportu dbając o bezpieczeństwo na korcie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2655 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Super!!!
2024-07-07
Bardzo dobry kontakt z Obsługą sklepu i szybka realizacja.
pixelpixel