Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Badminton – wybór rakiety, czym się kierować?

 

Paletka, raketka, badmington, badbington, kometka. Widzieliśmy i słyszeliśmy już najróżniejsze wersje, ale trzymajmy się tych najpowszechniejszych, czyli badminton i rakieta. Jaką wybrać i czym się kierować, jest ich tak wiele. Jak to na ogół bywa ta decyzja jest mocno indywidualną sprawą, zależną od poziomu zaawansowania i aktualnych potrzeb. Sugestie dotyczące pierwszej rakiety ograniczamy na ogół do wyboru jak najbardziej uniwersalnej rakiety, o parametrach, które mogą być uważane za allroundowe, czyli dla szerokiego spektrum graczy. Zwrócimy zatem uwagę na dwa z kilku czynników – mianowicie sztywność i wagę.

 

Jaka waga i sztywność rakiety jest dla mnie odpowiednia?

 

Zakładamy, że takie pytanie zadaje mało doświadczony gracz, który jeszcze nie wie jaką rakietą będzie grało mu się najlepiej. Sugerujemy, aby szukać wśród rakiet o standardowej wadze, czyli takiej ok. 85 gramów (wszystko w przedziale 80-90 będzie ok). Co do sztywności to odpowiednie będą rakiety średnio elastyczne (dla kogoś kto ma bardzo mało siły polecamy elastyczne modele). Dlaczego takie a nie inne rakiety? Otóż wybierając modele w standardowej wadze (fachowo 3U i 4U) mamy możliwość manewru, możemy w przyszłości zdecydować się na lżejszą lub cięższą rakietę. Elastyczna rakieta daje nam łatwy dostęp do maksymalnej mocy rakiety, choć należy pamiętać, że końcowa będzie mniejsza niż w przypadku rakiet sztywnych. Trochę to zagmatwane, ale chodzi o to, że bez odpowiednich umiejętności nie wykrzeszemy ze sztywnej rakiety potrzebnej nam mocy. To tak jakbyśmy chcieli mieć samochód z potężnym silnikiem i jeździli cały czas na jedynce.

 

Dlaczego wybór pierwszej rakiety ma znaczenie?

 

Przede wszystkim nie chcemy się zniechęcić. Nie potrzebujemy rakiety, która nie pozwoli nam na zagranie z naszego końca kortu na koniec po stronie przeciwnika, bo będziemy się czuli ograniczeni. Z czasem kiedy nasze umiejętności wzrosną możemy pozwolić sobie na rakietę o lepszym czuciu, nasza technika na to pozwoli, więc zapragniemy grać dokładniej i szybciej. A może okaże się, że największą frajdę sprawia nam gra rekreacyjna i jesteśmy fanami przebijania lotki przez siatkę bez konieczności poprawiania umiejętności. Najważniejsze, żeby to co robimy sprawiało nam przyjemność. Nie wybierajmy zatem rakiet zbyt trudnych. Trudniejsze są ok, szczególnie kiedy należymy do tych wytrwalszych i ambitniejszych.

 

O czym warto pamiętać wybierając rakietę do badmintona?

 

Rakieta posiada ograniczenie w postaci sztywności ramy, jej nie zmienimy, ale możemy kombinować z innymi elementami. Zmiana balansu, żaden problem – doklejamy taśmy na górze lub na dole rakiety. Brakuje nam czucia/mocy, żaden problem – zmieniamy naciąg i siłę, z jaką jest założony. Zakup rakiety nie ogranicza nas w zupełności. Serwisy oferują coraz więcej możliwości, te najbardziej profesjonalne również opcję modyfikacji wagi i wyważenia. Nawet kupując konkretny model rakiety nie jesteśmy skazani na grę dokładnie taką rakietą jak opisano w parametrach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2609 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Wszystko sprawnie i zgodnie z zamówieniem. Możliwość dokupienia od ręki na miejscu dodatkowych gadżetów w cenie internetowej
2024-05-10
Bez zastrzeżeń
pixelpixel