Wybór torby tenisowej


Dlaczego wybór torby tenisowej jest ważny


Kiedy już uzbroiliśmy się w podstawowe atrybuty tenisisty, a więc mamy już swoją rakietę i odpowiednie buty, to warto pomyśleć nad odpowiednią logistyką. Nieodłącznym elementem ekwipunku tenisisty jest torba, w której trzyma wszystkie niezbędne na korcie akcesoria. Torba tenisowa ma przede wszystkim odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli mamy jedną rakietę i nosimy komplet stroju na jeden trening to nie porywajmy się na torby większe niż 6-9R. Nikt z nas nie lubi nosić powietrza. Pamiętajmy o przeznaczeniu torby, może się okazać, że znajdziemy bardziej uniwersalną, czyli taką która posłuży nam jeszcze w innym celu.

 

Torba tenisowa – jakie są rodzaje?

 

W zależności od tego ile rakiet tenisowych nosimy – torby tenisowe można podzielić na takie, które mieszczą do 3, 6, czy nawet 15 rakiet. Najmniejsze można nosić na jednym ramieniu, mieszczą mniej sprzętu, są więc lekkie. Dla większych polecamy noszenie na plecach. Uwaga! Torba 3R to na ogół taki większy pokrowiec, decydując się na taką nie liczmy na dużo przestrzeni do wykorzystania. Może się okazać, że nie zmieścimy w niej butów. Gdy zaczynamy swoją przygodę z tenisem wystarczy nam najmniejsza z toreb tenisowych - mamy jedną rakietę i jeden komplet stroju. Dla graczy bardziej profesjonalnych, posługujących się większą ilością rakiet proponujemy większe torby.
Część toreb tenisowych na rynku wyposażona jest w kieszeń termoizolacyjną, którego zadaniem jest ochrona rakiety i naciągów tenisowych przed utratą właściwości. Takie torby mają swoją nazwę – thermobag. Producenci coraz częściej odchodzą od tego rozwiązania. W przeszłości stosowano więcej naturalnych naciągów i owijek, a te zużywały się szybciej pod wpływem skoków temperatur. O thermobagu warto pomyśleć jeśli np. trzymacie sprzęt zimą w nieocieplanym garażu.

W ofercie znajdziecie również torby tenisowe podróżne. Są znacznie większe, wypozażone w kółka, ułatwiające transport. Wykonane w standardach pozwalających umieszczać je w luku bagażowym.

 

Jakie torby tenisowe są najbardziej popularne?

 

Torby tenisowe nie różnią się tylko pojemnością, ale też kształtem i sposobem noszenia.
Wyróżniamy:
- plecaki na rakiety, które są dobrym rozwiązaniem dla graczy początkujących. Są bardzo wygodne i pozwalają na rozłożenie ciężaru rakiety, czy innych rzeczy noszonych w środku. Większość mieści jedynie główkę rakiety, część z nich posiada wyprofilowaną zewnętrzną kieszeń na rączkę rakiety.
- klasyczne torby tenisowe – ich kształt najbardziej przypomina rakietę tenisową. Są różne pojemności (od trzech do nawet kilkunastu rakiet). Przy zakupie takiej torby warto zerknąć na jakość wykonania oraz jaką ma przestrzeń na buty, ubrania, napoje czy inne przedmioty.
- torby tenisowe dla Pań – są bardzo wygodne i zaprojektowane na kształ przypominający torebkę. Ich pojemność jest znacznie mniejsza, podobnie jak plecaki chronią jedynie główkę rakiety.
- torby tenisowe na kółkach – są najbardziej pojemne. Swobodnie zmieszczą kilka rakiet, ubrania, buty i inne akcesoria. Najlepsze podczas podróży, natomiast dla wygody, wielu graczy korzysta z nich na co dzień.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze torby tenisowej?

 

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na materiał z jakiego dana torba jest wykonana. Do wyboru mamy lekkie i bardzo wytrzymałe torby poliestrowe (lub nylonowe), których głównym atutem jest duża szczelność. Na rynku są także torby wykonane ze skóry syntetycznej, której zaletą jest atrakcyjny wygląd i gładka powierzchnia. To materiał odpowiedni na niepogodę, chroni przed wilgocią i jest łatwy w utrzymaniu czystości.
Pamiętajmy też o wnętrzu torby, które może być wykonane z, lub zawierać gąbkę, która ma stanowić amortyzację dla rakiety lub folia aluminiowa, dzięki której torba posiada właściwości termoizolacyjne.

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2419 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-30
Super!
2023-11-29
wszystko OK jestem zadowolony szczególnie z rakiety Yonexa
pixelpixel