Rodzaje piłek do tenisa ziemnego
- Rakiety tenisowe dla początkujących
- Jaką rakietę do tenisa wybrać?
- Squash – ile kalorii spalimy na korcie?
- Rozmiary rączek rakiet tenisowych
- Rakiety do squasha dla początkujących
- Jak dobrać rakietę tenisową dla dziecka?
- Jaką rakietę do badmintona wybrać?
- Zasady gry w squasha
- Rodzaje piłek do tenisa ziemnego
Jak wybierać piłki do tenisa?
Piłki dobiera się przede wszystkim pod kątem nawierzchni na jakiej będziemy grali, wieku oraz poziomu umiejętności. Dzielą się na trzy główne rodzaje: ciśnieniowe, bezciśnieniowe oraz niskociśnieniowe. Dla najmłodszych są jeszcze przygotowane piłki z gąbki, chodzi głównie o maluchy poniżej 5-go roku życia.
Piłki ciśnieniowe, czyli te dla zaawansowanych graczy
To modele, które w fazie produkcji są klejone w gazie pod dużym ciśnieniem, który wypełnia wnętrze piłek i utrzymuje ciśnienie na poziomie ok. 6 atmosfer. Takie piłki pakowane są hermetycznie, co zapobiega utracie gazu i zachowaniu ich pierwotnych właściwości. Ten rodzaj jest używany przez profesjonalistów, którzy często zmieniają piłki na nowe – pod wpływem uderzeń ciśnienie w piłkach spada. Produkt dla osób o najwyższych wymaganiach jeśli chodzi o jakość.
Piłki bezciśnieniowe, idealne dla lekko zaawansowanych i graczy rekreacyjnych
W tych piłkach wykorzystuje się inne rozwiązanie niż w przypadku piłek ciśnieniowych. Tu zastosowano grubsze ścianki, które sprawiają, że piłka wydaje się twardsza i jest cięższa. Brak gazu pod ciśnieniem sprawia, że piłka zachowuje się trochę inaczej podczas najmocniejszych uderzeń. Mianowicie zamiast przyspieszyć ta zwalnia, to głównie wynik zastosowania takich a nie innych materiałów. Te same materiały odpowiadają za znacznie większą żywotność piłki. Właściwości nie są tak dobre, jak w przypadku piłek ciśnieniowych i dlatego jest to piłka dedykowana mniej zaawansowanym graczom. Często korzystają z nich starsi juniorzy, którzy nie zagrywają jeszcze na tyle mocno, żeby zwalnianie im przeszkadzało.
Piłki niskociśnieniowe, przeznaczone dla dzieci
Te dzielą się na kolory, które odpowiadają stopniowi odbicia. I tak mamy piłki zielone, które odbijają się słabiej i są wolniejsze o 25% od piłek standardowych. Takie są przeznaczone dla dzieci w wieku ok. 9-10 lat. Dalej mamy piłki pomarańczowe, które są o 50% wolniejsze od standardowych, te są odpowiednie dla dzieci w wieku ok. 8 lat. Poniżej 7 roku życia używa się czerwonych piłek, które odbijają się o 75% słabiej niż te dla dorosłych. Są również piłki wykonane z gąbek i te są przeznaczone dla najmłodszych adeptów tenisa. Są większe, lżejsze i bardziej miękkie – nie ma ryzyka kontuzji, a z racji na to, że odbijają się znacznie niżej i są o wiele wolniejsze to dzieci są w stanie z nimi poradzić.
Zakup piłek bezciśnieniowych
Piłki bezciśnieniowe uważane są za treningowe oraz nie wymagają specjalnego przechowywania jak ciśnieniowe, więc często można je kupować w wielopakach – workach lub wiaderkach. Takie rozwiązania nieznacznie obniżają ich cenę, która w zależności od jakości wynosi od 6 do 8 złotych za piłkę. Na rynku można znaleźć nawet tańsze modele, ale mogą one odstawać jakością od tych najpopularniejszych.