Rozmiary rączek rakiet tenisowych

Rozmiary rączek w rakietach tenisowych

 

Grip tenisowy – co to takiego?

 

W ofertach na rakiety tenisowe spotykamy się z różnymi oznaczeniami czy to w nazwie produktu, czy w opisie lub wyborze opcji. Grip, czyli wielkość rączki, określana jest w calach lub rozmiarach. Każdy rozmiar odpowiada długości wyrażonej w calach. Wielkość to inaczej obwód. Choć zdarzają się również rakiety z różną długością uchwytu, te większe oznaczone są na ogół plusem (+).

 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rączki rakiety do tenisa?

 

Wcześniej wspominaliśmy, że rozmiary odpowiadają obwodowi wyrażonemu w calach. I tak najpopularniejsze rozmiary to G2 – 4 ¼ cala; G3 – 4 3/8 cala oraz G4 – 4 ½ cala. Większość osób w ciemno wybiera G3, który odpowiada większości zawodników. G2 to rączka węższa, często wybierana przez Panie lub starszych juniorów, więksi zawodnicy sięgają po gripy 4, niekiedy większe. Najważniejsza przy wyborze rączki jest nasza wygoda i prawidłowy uchwyt. Możemy go zmierzyć miarką – wystarczy przyłożyć ją do środka dłoni i sprawdzić długość do końca palca serdecznego. Następnie najlepiej przełożyć to na tabelę rozmiarów.

 

O czym warto pamiętać wybierając rozmiar rączki rakiety?

 

Jeśli pożyczymy rakietę w celu sprawdzenia rozmiaru rączki, a na rakiecie będzie dodatkowa owijka lub zastosowana inna niż fabryczna to taki pomiar może okazać się nieskuteczny. Działa to również w drugą stronę. Jeśli okaże się, że wybraliśmy za małą rączkę to nie ma problemu, żeby nawinąć overgrip i powiększyć ją dla komfortu za kilka złotych. W drugą stronę jest trudniej, ale pamiętajmy, że rozmiary 'skaczą' o 1/8 cala, czuli niewiele ponad 3 mm. Zmieniając owijkę bazową na cieńszą osiągniemy ten sam efekt.

 

Mierzenie rączki rakiety za pomocą palca wskazującego

 

Mając rakietę w ręce możecie sprawdzić czy dany rozmiar jest dla Was odpowiedni. Wystarczy, że po chwyceniu rakiety sprawdzicie ile przestrzeni zostaje między podstawą kciuka a czubkami palców. Właściwy rozmiar rączki znajdziemy kiedy w tej przestrzeni idealnie zmieści się palec wskazujący drugiej dłoni. Palec nie mieści się – wybierz większy rozmiar. Odwrotnie postępujemy, kiedy zostaje nam luz. Minimalne różnice zawsze możemy skorygować wybierając grubszą lub cieńszą owijkę bazową. Kombinacji jest wiele, więc nie przejmujmy się jeśli rączka nie leży idealnie. Sporo zależy od kształtu, a te różnią się między poszczególnymi producentami.

IdoSell Trusted Reviews
4.88 / 5.00 2655 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-02
Schneller Versand , netter Kontakt!
2020-12-05
ok
pixelpixel