Jaką rakietę do tenisa wybrać?
Jaką rakietę do tenisa wybrać?
Mówi się, że rakieta tenisowa jest przedłużeniem ręki u każdego tenisisty. To oczywiście prawda. Trzeba ją dopasować przede wszystkim do wieku oraz poziomu zaawansowania gracza. Parametry, na które musimy zwrócić uwagę to przede wszystkim: rozmiar rączki, powierzchnia główki, waga, balans, sztywność czy siła naciągnięcia rakiety. Wybór rakiety budzi u większości z Was sporo wątpliwości, dlatego postaramy się pomóc przy wyborze odpowiedniej, szczególnie, że na rynku mamy ogromny wybór asortymentu. Ceny rakiet znajdują się w przedziale od 150 do nawet 1000 złotych. Na naszej stronie znajdziesz sprzęt zarówno dla początkujących graczy, jak i dla zawodowców. Z pewnością każdy jest w stanie wyszukać coś dla siebie.
Parametry rakiet do tenisa
Należy pamiętać o jednej ważnej kwestii – rakieta nie będzie grała sama, odpowiedni jej wybór pomoże nam jedynie sprawić by gra była dla nas łatwiejsza i bardziej komfortowa. Zacznijmy od główki. Im większa jest w rakiecie powierzchnia główki, tym pole odbicia czystego jest większe, ale swing wolniejszy. Jeśli więc nie grasz zawodowo, wybierz rakietę z większym rozmiarem główki, powyżej 100 cali kwadratowych. Kolejny aspekt to waga rakiety. Dla zawodników z krótkim, czy średnim zamachem niższa waga rakiety będzie zdecydowanie lepsza. Dla graczy z długim zamachem polecamy cięższe rakiety do tenisa, które mają skierowany balans w kierunku „serca” rakiety lub rączki. Dzięki temu zachowujemy odpowiednią dynamikę i większą stabilność rakiety. Następnie wybieramy odpowiednią wielkość rączki. Wybór uchwytu do wielkości dłoni jest bardzo ważny. Jak sprawdzić, czy dana rakieta jest właśnie dla nas? Zasada jest taka: dobry chwyt to taki, w którym między opuszkiem najdłuższego palca dłoni, a kłębem kciuka gracza mieści się palec wskazujący drugiej dłoni.
Rakiety, które były produkowane lata temu, wykonywano z drewna i sznurka. Potem ze stopów metali, głównie aluminium. Dzisiaj na rynku są rakiety wykonane z lżejszych materiałów, głównie grafitowe. Jaki materiał będzie dla nas odpowiedni? Musisz sobie zadać pytanie, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na rakietę. W ofercie są tanie rakiety wykonane z aluminium, naciągane najbardziej podstawowymi strunami. Kolejne wykonane są z mieszanki aluminium i grafitu, czyli z kompozytu grafitowego. To modele dla osób, które chcą mieć własną rakietę nawet jeśli na korcie pojawią się 1-2 razy w roku. Jeśli jednak planujesz dłuższą przygodę z tenisem, proponujemy wybrać rakietę wykonaną w 100% z grafitu. Takie polecamy, rakiety są o wiele bardziej komfortowe. Ich wybór jest zdecydowanie największy i to one stanowią główną część oferty każdego profesjonalnego sklepu.
Jaki wybrać naciąg do rakiety tenisowej?
Dlaczego nie poruszyliśmy tego tematu wyżej? Właśnie dlatego, że sprawa naciągu jest trochę bardziej skomplikowana. Rodzajów, możliwości jest naprawdę ogrom! Z pewnością zależy Ci na tym, aby nie wymieniać ciągle naciągu w rakiecie. Przy wyborze należy się kierować wytrzymałością naciągu, jego elastycznością i kilkoma innymi czynnikami, np. przekrojem. Na rynku mamy naciągi sztuczne, wykonane z materiałów syntetycznych czy poliestrowych. Poza nimi są jeszcze naciągi naturalne i hybrydowe. Zdecydowanie na początku wystarczy nam naciąg sztuczny, gdyż jest bardziej wytrzymały niż np. syntetyczny. Ten drugi charakteryzuje się dużą elastycznością, ale wytrzymałość nie jest na najwyższym poziomie. Alternatywą dla nich są naciągi poliestrowe, które charakteryzują się wyższą wytrzymałością, ale też dużą elastycznością i lepszym komfortem gry. Jeśli zależy Ci na zdecydowanie wysokim komforcie gry, to powinieneś wybrać naciągi naturalne. Niestety te charakteryzują się one bardzo niską wytrzymałością i są najdroższe na rynku. Mają sporo wad, gdyż są wrażliwe na wilgoć, więc trzeba je odpowiednio przechowywać.
Ostatnie to naciągi hybrydowe, z których bardzo często korzystają profesjonalni gracze, gdyż łączą one w sobie zalety oby powyższych naciągów.