Rakiety tenisowe dla początkujących
Tenis – jaka rakieta dla początkujących?
Nie raz zdarzyło Ci się usłyszeć, że tenis jest elitarny, bo to bardzo drogi sport? Mam nadzieję, że przekonamy Cię, że nie musi to być prawdą. Rozpoczęcie przygody z tenisem nie wiąże się z ogromnymi inwestycjami. Przyda nam się na pewno wygodny strój oraz odpowiednie buty, ale podstawowym wyposażeniem każdego tenisisty jest oczywiście rakieta! Sprawdź czym powinieneś się kierować przy wyborze pierwszej rakiety.
Mówi się, że rakieta tenisowa jest przedłużeniem ręki każdego tenisisty. Należy dopasować ją odpowiednio do wieku, ale również do poziomu zaawansowania. W ofercie są rakiety juniorskie dla dzieci od 3 roku życia do 12 lat. Seniorskimi gra się na ogół od lat 13. Dużo zależy od wzrostu gracza.
Jaka powinna być rakieta dla początkującego gracza?
Gdy zaczniemy szukać odpowiedniej rakiety tenisowej dla początkującego trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, a mianowicie: rozmiar rączki, powierzchnia główki, waga, czy siła naciągnięcia rakiety.
- Rozmiar główki – przede wszystkim powierzchnia główki powinna być duża, tj. mieć minimum 100 cali (ok. 645 cm2). To ona daje Ci większe pole czystego odbicia i poprawia siłę uderzenia. Podczas gry, dzięki dużej powierzchni naciąg ugina się mocniej i wypycha piłkę w stronę rywala.
- Waga rakiety – dlaczego rakieta dla gracza początkującego powinna być lekka? Przede wszystkim dlatego, że lżejszą jest łatwiej manewrować. Ułatwia nam to grę, szczególnie na początku naszej przygody z tenisem. Drugą kwestią jest to, że dopóki nie masz dobrej techniki gry, to Twoja ręka będzie mniej zmęczona.
Dla początkujących kobiet proponujemy rakiety o wadze: 260-270 gramów, a dla mężczyzn: 270-285 gramów.
- Rozmiar rączki – zarówno za mała, jak i za duża rączka może prowadzić do powstawania kontuzji, a tego przecież chcemy unikać. Zasada doboru rączki jest następująca: dobry chwyt to taki, w którym między opuszkiem najdłuższego palca dłoni, a kłębem kciuka gracza mieści się palec wskazujący drugiej dłoni.
Możesz się spotkać z dwoma rodzajami oznaczeń rozmiaru rączki:
- europejski (G0 – G5)
- amerykański (4- 4-5/8), który pokazuje obwód w calach
Zwróć uwagę, by rozmiar rączki wybierać zależnie od wielkości dłoni.
- Odpowiedni materiał – tu ważną kwestią, jest to ile chcesz przeznaczyć pieniędzy na pierwszą rakietę. Najtańsze rakiety, wykonane z aluminium są odpowiednie dla osób, które zamierzają sporadycznie pojawiać się na korcie i nie posiadają własnych rakiet.
Możesz wybrać niedrogie rakiety z kompozytu grafitowego, są lepsze od zwykłych aluminiowych. Generalnie możemy się też spotkać z nazwą: klejony grafit. Jest to mieszanka aluminium (w większej ilości) i grafitu. Jeśli wiesz, że Twoja przygoda z tenisem będzie dłuższa i chcesz zacząć trenować to lepiej zdecydować się na rakietę wykonaną w 100% z grafitu. Takimi rakietami gra większość osób, są najczęściej spotykane na kortach. Dają one Twoim uderzeniom znacznie więcej siły, a także gra jest bardziej komfortowa.
Są to z grubsza najważniejsze parametry, którymi powinieneś się kierować przy wyborze rakiety. Takie elementy jak: sztywność, balans, czy ułożenie strun są sprawami drugorzędnymi i nie są aż tak ważne dla gracza początkującego.
Czy wybrałeś już rakietę tenisową dla siebie?
Jeśli brakuje Ci doświadczenia i nie wiesz, która rakieta będzie dla Ciebie najlepsza, zasięgnij opinii ekspertów. W naszym sklepie znajdziesz rakiety do tenisa, które są przeznaczone dla zawodników początkujących. Różnią się powierzchnią główki, grubością ramy, wagą i długością. Jeśli nie wiesz jakie parametry powinna mieć rakieta dla Ciebie, możesz się z nami skontaktować, lub poprosić swojego trenera o pomoc. Na pewno znajdziemy dla Ciebie odpowiednią rakietę do tenisa!