Squash piłki

 

Piłka do squasha – jaką wybrać?

 

Wybierając piłkę do squasha kierujemy się przede wszystkim oceną własnych umiejętności. Jeśli zaczynamy naszą przygodę z tym sportem to nie porywajmy się na te dla zaawansowanych zawodników. Z drugiej strony jeśli inne sporty nie sprawiają nam na ogół problemów to nie decydujmy się również na sprzęt przeznaczony dla najtoporniejszych.

 

Rodzaje piłek do squasha

 

Ten, kto po raz pierwszy spotyka się z oznaczeniami piłek do squasha, może być lekko zmieszany. Kropka, bez kropki, dwie kropki, żółta, różowa, niebieska – nie sposób się w tym wszystkim połapać. Zatem od początku. Piłki dzielą się w zależnościo od wysokości odbicia (bounce). Im bardziej profesjonalna piłka tym mniej się odbija. W zasadzie poza takim dla najmniej zaawansowanych wszystkie są tej samej wielkości. Z reguły te większe mają inny kolor – tu najczęściej spotyka się niebieskie (Dunlop), ale są też klasycznie czarne (Karakal). Wśród piłek standardowej wielkości wyróżnimy trzy: czerwona kropa, z ang. red dot, to ta dla początkujących, jedna żółta kropka, z ang. single yellow dot, to ta dla średnio zaawansowanych; dwie żółte kropki, z ang. double yellow dot, to ta profesjonalna. Takich używa się w oficjalnych zawodach czy to naszej rodzimej federacji, czy też na międzynarodowych turniejach.

 

Piłeczki do squasha – ile czasu używamy

 

Bardzo często zastanawiamy się jak długo można używać jednej piłeczki do squasha. Wg producentów (i purystów) piłka traci swoje pierwotne właściwości po ok. 6 godzinach gry (Dunlop Pro) i po takim czasie należy ją zastąpić nową. Naszym zdaniem to raczej kwestia odbić. Ciężko porównać zużycie piłki, którą zagrali zawodnicy na poziomie turnieju PSA, z tymi którzy rozgrywają mecze w ramach amatorskiej ligi. Kierujmy się raczej zdrowym rozsądkiem, załóżmy, że bierzemy pod uwagę intensywność na poziomie 2-3 godzin tygodniowo. Jeśli piłka nie pęknie to możemy spokojnie używać jej przez kilka tygodni.

 

Marki piłek do squasha

 

W zasadzie każdy producent squashowy ma w swojej ofercie piłeczki do squasha. Ceny wahają się od ok. 10 PLN do ok. 20 PLN za piłeczkę. Te po 20 znajdziemy najczęściej na miejscu w klubie – są droższe, ale do kupienia od ręki, bez konieczności oczekiwania na przesyłkę. W internecie można je kupić taniej. Niekiedy ceny są naprawdę atrakcyjne, szczególnie, że kupując większą ilość można liczyć na zniżki. Takie produkty jak owijka Karakal PU Super Grip i piłeczka Dunlop Pro to w zasadzie podstawa zapasów w każdej torbie squashowej. Wybierając nową rakietę czy buty do squasha warto dorzucić taki gadżet do zamówienia. Na pewno się przyda. Piłki w zależności od marek wydają się bardziej sprężyste, szybciej się nagrzewają lub dłużej trzymają tempetarurę. Najczęściej jest to jednak nasze wyobrażenie, bo z reguły ciężko znaleźć dwie identyczne piłki w pudełku z tej samej partii – czy to Prince, HEAD, Tecnifibre, Wilson, Dunlop czy Karakal. Oczywiście najpopularniejszą jest model, którym gra się w oficjalnych zawodach PSA, czyli Pro od Dunlopa.

 

Piłki squashowe – ciekawostki

 

Biała piłeczka, którą gra się na szklanym korcie nie jest odpowiednikiem tej z dwoma żółtymi kropkami, bliżej jej do tej z jedną kropką.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2419 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-29
wszystko OK jestem zadowolony szczególnie z rakiety Yonexa
2023-11-24
sprawna
pixelpixel