Squash – ile kalorii spalimy na korcie?
- Rakiety tenisowe dla początkujących
- Jaką rakietę do tenisa wybrać?
- Squash – ile kalorii spalimy na korcie?
- Rozmiary rączek rakiet tenisowych
- Rakiety do squasha dla początkujących
- Jak dobrać rakietę tenisową dla dziecka?
- Jaką rakietę do badmintona wybrać?
- Zasady gry w squasha
- Rodzaje piłek do tenisa ziemnego
Gra w squasha a kalorie
Squash przez wielu uważany jest za najzdrowszy sport na świecie. Ta teoria ma licznych zwolenników z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że to wysiłek, który pozwala nam niesamowicie szybko spalać kalorie. Internetowe kalkulatory podają, że osoba o wadze 80 kg przez 60 minut gry jest w stanie spalić ponad 1000 kalorii. Może nie dajmy się ponieść, ale możemy założyć, że przy średnio intensywnej grze jesteśmy w stanie spalić ok. 500-600 kalorii. To wciąż rewelacyjny wynik. Pamiętajmy również o podnoszeniu przemiany materii, co pozwala nam spalać zbędne kilogramy.
Ile kalorii potrzebujemy, żeby zagrać w squasha?
Optymalnie jeśli wyjdziemy na kort pełni sił. Nie jedzmy bezpośrednio przed grą, ostatni posiłek na ok. 90 minut przed treningiem. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu, Ci którzy pojawiali się już na korcie wiedzą, że wskazane jest uzbrojenie się w zapas płynów. Dla biorących udział w turniejach czy ligach wskazane są również dodatki energetyczne – najpopularniejsze są owoce, batony oraz żele. Najważniejsze, żeby produkt był łatwo przyswajalny i nie 'leżał' nam na żołądku. Nie zapominajmy, że po treningu musimy jeszcze mieć siłę na powrót do domu.
Jak grać w squasha, żeby spalić jak najwięcej kalorii?
Kluczem jest intensywność. Skuteczny trening to nie taki gdzie w czasie godziny 20 minut spędzimy na korcie, a 40 poza nim. Starajmy się w pełni wykorzystywać czas, zmieniajmy poziom wysiłku, tempo. Spowolnienie gry, czy zmiana treningu na bardziej stacjonarny, np. ćwiczenie wolejów czy line'ów pozwoli nam naładować baterię na kolejne minuty biegania. Oczywiście nie chodzi o wycieńczenie organizmu, ale jednostajność treningu. Jeśli nastawiliśmy się na grę to poza przepisowymi przerwami między gemami (wykorzystajmy je na uzupełnienie płynów) odpoczywamy między kolejnymi meczami. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa. Jeśli zrobimy zbyt dużo to może się okazać, że nasz organizm nie był jeszcze gotowy, a to będzie skutkowało nadmiernym zmęczeniem lub wręcz kontuzją.
Poprawa kondycji, jak pomaga nam squash
Z racji na dużą ilość kalorii jaką spalamy na korcie, z czasem zauważymy zmiany w naszym organizmie. Grając w squasha nie tylko pozbywamy się zbędnych kilogramów, ale również poprawiamy kondycję, zwiększamy siłę nóg, poprawiamy sylwetkę. Ważne, żeby grę połączyć z ćwiczeniami i odpowiednim wzmacnianiem tych partii ciała, które pracują na korcie najmocniej. To inna z korzyści płynących z uprawiania sportu, gra z przeciwnikiem motywuje do dalszego rozwoju.